jest taki dzień.

Taki niby zwykły dzień… a jednak widnieje w kalendarzu dni szczególnych na całym świecie.

W Polsce mówimy – „komunistyczne święto” gdyż zapadło w pamięci obecnych pokoleń jako jedno z wielu obok Dnia Hutnika, Dnia Czynu Partyjnego czy Dnia Drukarza wykorzystywane do propagandy na rzecz ” przywiązania do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu”.
Być może, niektórzy będą zaskoczeni tym, że pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się w 1908r. w Stanach Zjednoczonych a pierwowzór miały już w Starożytnym Rzymie funkcjonując pod nazwą Matronalia.
Dzień Kobiet jest symbolem trudnej walki kobiet o równouprawnienie w prawach do głosowania, udziału w życiu publicznym i niedyskryminacji w miejscach pracy. W tym szczególnym dniu kobiety na całym świecie wychodziły i wychodzą na ulice demonstrując ważne dla nich kwestie takie jak sprzeciw wobec wojen czy prawo do aborcji, czy kwestie urlopów macierzyńskich. Wielokrotnie w historii ich głośne protesty były i są w niektórych krajach pacyfikowane przez rządzących jak np. w 2007 roku w Teheranie, kiedy to policja pobiła i aresztowała ponad 100 kobiet walczących o swoje prawa.

Pomijając ogromną symbolikę tego dnia historyczną i społeczną jest to dzień wyjątkowy także z innego bardziej przyziemnego i przyjemnego względu. Bo która z kobiet nie lubi dostawać kwiatów czy prezentów?
Każda reprezentantka pięknej płci wie jakie to miłe, gdy czuje się doceniona przez ukochanego i ważnego w życiu mężczyznę niezależnie czy jest to ojciec, mąż, chłopak czy syn czy może cichy wielbiciel.

Tak! zgadzamy się! Kobiety powinny być doceniane codziennie, ale skoro jest taki dzień jak Dzień Kobiet, to czemu go nie spędzić szczególnie?

W czasach PRLu Dzień Kobiet był okazją do uzupełnienia braków na pustych półkach sklepowych w rajstopy, ręczniki, ścierki, mydła i kawę. Po dodaniu do wybranego zestawu czerwonego goździka każda kobieta była wniebowzięta. Z czasem w raz z upadkiem systemu socjalistycznego goździki zamieniono na tulipany a rajstopy na słodkości i perfumy.
We Włoszech, podobnie jak w Rosji kobiety są obdarowywane gałązkami akacji srebrzystej. U naszych wschodnich sąsiadów jest to również dzień wolny od pracy. W Portugalii i Rumunii grupy kobiet świętują na przyjęciach i imprezach tylko dla pań. W Chinach kobiety mają pół dnia wolnego a w sklepach są wszechobecne zniżki i specjalne oferty. Co ciekawe..w Wietnamie Dzień kobiet jest obchodzony aż 2 razy w roku – w marcu i październiku.

Tupet jak co roku nie może obok takiego dnia przejść obojętnie, choć przecież staramy się dbać o Wasze dobre samopoczucie codziennie. Mamy dla Was jutro małą niespodziankę… jaką?
Chwila cierpliwości i będzie wszystko wiadomo:))

Komentowanie zamknięte